راه‌اندازی آزمایشی تصفیه‌خانه طول‌لات رودسر از تنش آب شرب شرق گیلان کاست

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: با بهره برداری آزمایشی از فاز اضطراری تصفیه خانه آب طول‌لات رودسر بخشی از تنش تأمین آب شرب شهرهای شرق گیلان رفع شده است.

 وحید خرمی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: هدف از احداث تصفیه‌خانه آب طول‌لات رحیم‌آباد در شهرستان رودسر تأمین آب شرب سالم و بهداشتی مورد نیاز جمعیت شهری و روستایی شهرهای رحیم‌آباد، رودسر، املش، کلاچای، واجارگاه و چابکسراست.
وی اضافه کرد: پروژه این تصفیه‌خانه با تأمین آب از مخزن سد پلرود برای جمعیت تحت پوشش حدود ۲۸۶ هزار نفر منطقه با نیاز آبی ۶۷۸ لیتر بر ثانیه در افق ۱۴۲۵ طراحی شده است.
وی عنوان کرد: برای رفع تنش آبی موجود تا زمان بهره برداری از سد پلرود و بهبود وضعیت چشمه سفیدآب (منبع کنونی تأمین آب) فاز اضطراری این تصفیه خانه به همراه تمامی تاسیسات برای ظرفیت حداکثر ساعتی ۴۵۲ لیتر بر ثانیه اجرا شده و در مدار بهره برداری قرار گرفته است.
خرمی یاد آور شد: آب شرب شهرستان‌های رودسر و املش از چشمه سفیدآب با استفاده از سیستم فیلترشنی ساخت قدیمی تأمین می شد ولی با توجه به مشکلات فنی و عدم کارایی این فیلترها بخصوص در ایام پربارش سال به دلیل غلظت و افزایش کدورت، سیستم تصفیه از مدار خارج می شد که باعث قطعی آب و ایجاد تنش‌های اجتماعی در شهرستان می‌گردید.

وی عنوان کرد: براین اساس احداث فاز اضطراری در دستور کار شرکت آب منطقه ای گیلان قرار گرفت.
این مسئول، پیشرفت فیزیکی طرح اضطراری تصفیه خانه طول‌لات را قریب به ۹۸ در صد عنوان و تصریح کرد: پیشرفت طرح تا سال ۱۴۰۱ حدود ۳۵ درصد بود که با روی کار آمدن دولت سیزدهم و تمرکز وزارت نیرو بر اتمام پروژه های نیمه تمام اجرای آن تسریع شد و هم اکنون در مرحله بهره برداری آزمایشی است.
وی افزود: پس از بهره برداری از فاز اضطراری این تصفیه خانه برنامه‌ریزی برای اجرای فاز تکمیلی آن با تأمین اعتبارات مورد نیاز در دستور کار این شرکت است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان اعتبار هزینه شده برای اجرای فاز اضطراری تصفیه خانه طول‌لات رودسر را یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و به ارزش کنونی پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال عنوان و تصریح کرد این پروژه هم اینک آماده افتتاح رسمی است.
به گزارش ایرنا، اسدالله عباسی استاندار گیلان آذرماه سال گذشته اعلام کرده بود که از محل اعتبارات سفر پربرکت رئیس جمهوری ۵۲ میلیارد تومان اعتبار برای این تصفیه خانه در نظر گرفته شد، ۳۰ میلیارد تومان نیز از سوی آبفای کشور به این پروژه اختصاص یافت تا ۲ مخزن موجود راه‌اندازی شده و مشکل مردم مناطق واجارگاه، رحیم آباد، رودسر، املش، رانکوه و چابکسر حل شود.
شهرستان رودسر در ۷۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

کد خبر: 2344
  تاریخ خبر : دوشنبه 26 تیر 1402
  آخرین به‌روزرسانی : دوشنبه 26 تیر 1402
 دبیر خبر
 485