مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان:

بیش از نیمی از سد سفید رود آبگیری شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰۴ میلیون متر مکعب ذخیره آب در سد سفید رود وجود دارد، از آبگیری ۵۸ درصدی این سد خبر داد.

       به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای گیلان؛ مهندس وحید خرّمی در گفتگوی زنده تصویری با واحد خبر  صدا و سیمای مرکز گیلان (شبکه باران) اظهار داشت: در صورت مناسب ماندن شرایط آب و هوایی، از اسفند ماه برای مدیریت مخزن و سیلاب های احتمالی فصل بهار، رها سازی آب سد سفیدرود را انجام خواهیم داد.

وی، دبی ورودی کنونی به سد سفیدرود را ۵۸ متر مکعب برثانیه و خروجی آن را پنج متر مکعب بر ثانیه عنوان و اضافه کرد: این  دبی ورودی و خرجی با سال گذشته تغییرات چندانی ندارد چرا که سال گذشته دبی ورودی ۵۰ متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن تقریبا همین میزان بود.

وی در ادامه به لابروبی انهار برای آمادگی فصل زراعی پیش رو نیز اشاره و بیان کرد: هر ساله برای بهتر رساندن آب به کشاورزان، لایروبی انهار را در برنامه داریم که امسال نیز به طور یقین این کار انجام خواهد شد ولی این اقدام بیشتر در نزدیک فصل کشاورزی انجام می شود که بیشترین اثر را داشته باشد که در همین راستا لایروبی  ۵۰۰ کیلومتر از انهار در استان از سوی شرکت آب منطقه ای برنامه ریزی شده است.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به وجود ۴۰۰ ایستگاه پمپاژ در استان گفت:  همچنین راه اندازی و تجهیز حدود ۳۰۰ حلقه چاه در برنامه سال زراعی پیش رو  است که سال کشاورزی را بدون دغدغه پشت سر بگذرانیم.

 سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است و در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان از سد سفیدرود تامین می‌شود.
سد مخزنی سفیدرود بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

کد خبر: 1794
  تاریخ خبر : چهارشنبه 17 دی 1399
  آخرین به‌روزرسانی : یکشنبه 21 دی 1399
 دبیر خبر
 1706