مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران عنوان کرد:

افزایش 65 درصدی حجم آب سد سفید رود / نگرانی بابت ذخیره ی آب در سد سفیدرود وجود ندارد

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان اظهار داشت : با افزایش 65 درصدی حجم آب سد سفید رود نسبت به سال گذشته نگرانی بابت ذخیره ی آب این سد وجود ندارد .

       به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان، مهندس وحید خرّمی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی باران در خصوص وضعیت آب کشاورزی گیلان و سد سفیدرود با توجه به بارندگی های اخیر اظهار داشت: حجم آبی که در سد سفیدرود ذخیره شده 677 میلیون متر مکعب است که نسبت به سال گذشته افزایش 65 درصدی به جهت شرایط مناسب آب و هوایی در سال 98 نشان می دهد و با بیان اینکه ذخیره سازی آب آغاز شده است، گفت: نگرانی بابت ذخیره ی آب در سد سفیدرود وجود ندارد .

وی با یادآوری مدیریت سیلاب در فروردین سال 98 عنوان کرد: سال گذشته در اسفند ماه با یک تصمیم مدیریتی درست ذخیره سازی مخزن سد را بر روی 80 درصد نگه داشتیم و 20 درصد مابقی را برای مدیریت سیلاب که در فروردین ماه رخ داد خالی در نظر گرفتیم و امسال نیز 65 درصد آبگیری شده و همین روند را تا 80 درصد ادامه خواهیم داد و افزود: بطور  پیوسته  و منظم، سدها و میزان بارش ها و برف هایی که در بالادست وجود دارد پایش می شود و در حال حاضر مشکلی در این خصوص نداریم.

مهندس خرّمی در خصوص مقابله با سیلاب های احتمالی خاطر نشان کرد: سیلاب هایی که در فروردین ماه داشتیم  غالباً در حوزه ی آبریز سد سفیدرود بود که ما آوردهای سیلابی را در سد تجربه کردیم که در روزهای نخست سال 98 و ایام 12 و 13 فروردین رخ داد و چون سد سفیدرود پر نشده بود و با رهاسازی که در اسفند ماه 97 انجام داده بودیم با تصمیماتی که در استان اخذ شد توانستیم سیلاب را مدیریت کنیم و این سیلاب در پایین دست حس نشد.

وی اضافه کرد: جای خرسندی است که از پایاب سد سفیدرود تا دریا  قابلیت عبور آب با دبی 1000 متر مکعب عبور کند که این عدد بسیار مناسبی است که بتوانیم مخزن را مدیریت کنیم و هر سیلابی که وجود داشته باشد در سد مهار کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در زمینه بهره گیری از منابع آبی استان و جلوگیری از هدر رفت آب  گفت: بر اساس مدول که نیاز محصول برنج در استان از طریق سازمان جهاد کشاورزی و سایر نهادهای ذیربط انجام می شود، بیش از دو میلیارد و200 میلیون متر مکعب نیاز آبی است که در حوضه ی سد سفیدرود باید مصرف کنیم که حداقل یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب را باید از سد سفیدرود تامین کنیم. این عدد در سالهای مختلف به یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب و کمتر نیز کاهش یافته است اما این نقصان از سوی جهاد کشاورزی در اراضی حس نشده است .

وی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای گیلان از سال 92 با تشکیل کارگروهی تلاش نموده تا نقصان منابع آبی را مدیریت نماید، گفت: کارگروهی متشکل از کارشناسان نهادها و سازمانهایی نظیر آب منطقه ای گیلان، جهاد کشاورزی، موسسه تحقیقات برنج ،هواشناسی، حفظ حقوق بیت المال و غیره از سالهای پیش تشکیل شده و به طور مستمر جلساتی برگزار می شود و تمامی روش های ممکن برای آبیاری و کاهش مصرف را در مباحث این کارگروه در طی سالیان گذشته تمرین کرده ایم و در سال 96 کمبود آب در مخزن سد سفیدرود داشتیم و نگرانی ها برای فصل کشاورزی وجود داشت اما با برنامه ریزی دقیق در محدوده ی آبخور سد سفیدرود مشکل خاصی نداشتیم و ادامه داد: اگر چنانچه شرایط مطلوب باشد طبیعتا فشار کمتری به کشاورزان وارد می شود و نوبت بندی کمتری اعمال خواهد شد .

وی در خصوص لایروبی انهار و سر دهنه سازی عنوان کرد: بخش عمده ی لایروبی انهار و سر دهنه سازی در حیطه ی وظایف آب منطقه ای گیلان است که همه ساله انجام می شود و تا 1000 کیلومتر لایروبی در سطح استان نیز انجام شده است و غالباً این لایروبی ها در فصل اسفند و فروردین با توجه به نزدیک شدن به فصل زراعی صورت می گیرد و امسال نیز این امر با توجه به نیاز و ضرورت مناطق به لایروبی انجام خواهد شد .

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به احداث 11 سد لاستیکی در استان گیلان و تامین منابع آبی از طریق این سدها اظهار کرد: سدهای لاستیکی در استان سازه های جدیدی هستند که سازگاری لازم  را با طبیعت استان دارد که نه موجب خسارت به محیط زیست  می شوند و نه ناهمگونی با طبیعت دارند و محیط زیبایی متناسب با استان گیلان ایجاد می کنند و افزود: وظیفه ی اصلی سدهای لاستیکی نگهداشت آب برای تزریق به سفره های آب زیر زمینی، جلوگیری از پیشروی آب شور دریا در محل احداث  و راحتی برای پمپاژ آب توسط کشاورزان است و فعالیت های گردشگری نیز در آینده به این سدها اضافه می شوند .

مهندس خرّمی با بیان اینکه ساخت  11 سد لاستیکی از سالهای گذشته در دستور کار قرار گرفت، تصریح نمود: از سال های 94 و 95 ساخت این سدها به جد آغاز شد و تا کنون 4 سد لاستیکی به اتمام رسیده است که آخرین سد، سد گالشکلام لنگرود که با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید و جزء سدهای لاستیکی است که از پیشروی آب شور دریا جلوگیری می کند و یکی از مشکلات کشاورزان آن منطقه همین پیشروی آب شور بود که با ایجاد یک دریاچه به طول 4 کیلومتر و اختلاف ارتفاع 2.5 متر موجب می شود که چاههای اطراف پر از آب شیرین خواهند شد و فواید زیادی از احداث این سد لاستیکی حاصل شده است.

وی ادامه داد: سایر سدهای در دست احداث گیلان از پیشرفت های فیزیکی 35  تا 70 درصد برخوردارد هستند که به جز دو سد از این سدها که مشکلاتی در بحث تملک و ساختار آنها در آغاز کار داشتیم بقیه سدها در دست انجام هستند و با تزریق اعتبارات کارگاههای این پروژه ها فعال شده اند که در سالهای آتی به بهره برداری خواهند رسید.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص ساخت دو سد شفارود و پلرود عنوان کرد: ساخت سد در استان گیلان شرایطی خاصی به جهت پراکندگی بافت جمعیتی و پوشش جنگلی دارد بنابراین احداث جاده ی جایگزین، جابجایی اهالی، تملک زمین و اخذ مجوز زیست محیطی هر کدام پروسه ای هستند که به تنهایی یک پروژه ی سنگین و زمانبر است .

وی ادامه داد: در خصوص سد شفارود مجوزهای لازم اخذ شده و مقدمات کار بدنه، تزریقات و تحکیم های سد انجام شده و 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سد پلرود نیز 72 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سال 98 در حدود 20 متر از ارتفاع این سد خاکریزی شده و نمود خارجی کار مشخص است و در انتظار تزریق منابع مالی هستیم تا تأخیر احداث سد را جبران کنیم و این سازه برای استان گیلان بسیار مفید خواهد بود .

وی افزود: سد پلرود آب شرب منطقه و اراضی کشاورزی را تأمین خواهد کرد و پتانسیل خوبی برای کنترل سیلاب ها دارد و انشالله آبگیری آن در نیمه ی نخست سال 1400 انجام خواهد شد .

مهندس خرّمی در خصوص احداث سد دیورش گفت: سد دیورش 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم که با فراهم شدن مقدمات احداث آن و تسریع در روند احداث در سال 1400 به بهره برداری برسد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص روند احداث سد لاسک عنوان کرد: سد لاسک کمک خواهد کرد که رسوبات وارد تالاب نشوند، سد لاسک بر اساس فاینانس داخلی ماده 56  سرمایه گذار  و پیمانکار دارد و  مجوز زیست محیطی این سد در اول آذر ماه 1397 اخذ و تضمین نامه دولت نیر از طریق سازمان برنامه و بودجه در  تاریخ 18 دیماه 1398 ابلاغ گردیده است و انشاالله عملیاتی اجرایی آن بزودی آغاز خواهد شد .

وی خاطر نشان کرد: برای اخذ مجوز زیست محیطی ؛ هزینه ی ساخت ،حجم بتن ریزی و خاکبرداری سد 40 تا 60 درصد افزایش دادیم در حالیکه ظرفیت سد کاهشی بود تا بتوانیم حدود 55 هکتار از اراضی ارزشمند جنگلی را از محدوده سد خارج کنیم؛ بنابراین تمامی الزامات زیست محیطی رعایت شده است و مجوز زیست محیطی آن صادر شده و در حال هماهنگی با دستگاههای اجرایی استان برای انجام پروژه هستیم و برنامه زمانی برای احداث سد لاسک حدود 4 سال می باشد.

کد خبر: 1533
  تاریخ خبر : دوشنبه 23 دی 1398
  آخرین به‌روزرسانی : سه‌شنبه 24 دی 1398
 دبیر خبر
 675