در بازدید نماینده ولی فقیه در استان گیلان از طرح سد مخزنی پلرود تأکید شد:

صرفه‌جویی در منابع آب و جلوگیری از هدررفت این سرمایه ارزشمند

آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان طی بازدیدی ازنزدیک در روند اجرایی طرح سد مخزنی درحال ساخت پلرود قرار گرفت.

      

       آیت‌الله فلاحتی صرفه‌جویی در منابع آب و جلوگیری از هدررفت این سرمایه ارزشمند را خواستار شد و تصریح کرد: ارائه آموزش‌های مرتبط به کشاورزان برای استفاده درست از آب و در راستای توسعه اشتغال روستائیان باید توسط متولیان مربوطه این حوزه مورد توجه قرار گیرد .

      وی افتتاح و بهره‌برداری از پروژه سد پلرود را خواستار شد و درباره اهمیت این طرح بزرگ خاطرنشان کرد:‌ با راه‌اندازی پروژه سد پلرود آب مورد نیاز در بخش کشاورزی و آب شرب بسیاری از مناطق اطراف شهرستان رودسر تأمین می‌شود بنابراین امیدواریم روند ساخت آن تسریع شود .

     شایان ذکر طرح سد مخزنی پلرود یکی از طرح های بزرگ تامین آب استان که با ارتفاع سد 100 متر و حجم مخزن 132 میلیون متر مکعب و قدرت تنظیم سالانه 205 میلیون متر مکعب  می باشد

      هدف از ساخت سد مخزنی پلرود، ذخیره و تنظیم آب رودخانه پلرود که دومین رودخانه بزرگ استان گیلان است می باشد که با ساخت آن، امکان آبیاری بالغ بر 27 هزار هکتار از اراضی شالیکاری و باغات شهرستان های رودسر و املش و تامین آب شرب هفت شهر بزرگ شرق گیلان (رحیم آباد، رودسر، لنگرود، واجارگاه، کلاچای، املش و کومله) به میزان 40 میلیون مترمکعب در سال و نیز تامین انرژی برق آبی به میزان 70 گیگاوات در سال میسر خواهد شد .

     با عنایت به کاهش سهم گیلان از آورد رودخانه ی سفیدرود که بواسطه ی احداث سدهای بالادست سد منجیل می باشد، سد پلرود می تواند نیازهای آبی کامل شهرستان رودسر را تامین نموده و کمبود آب بخش زیادی از اراضی انتهایی شبکه آبیاری سفیدرود در شهرستان لنگرود را نیز تامین کند.

این طرح هم اکنون با 67 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت می باشد.

کد خبر: 1290
  تاریخ خبر : دوشنبه 1 بهمن 1397
  آخرین به‌روزرسانی : سه‌شنبه 2 بهمن 1397
 دبیر خبر
 901