سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان:

شرکت‌های دارای مجوز برداشت شن‌ و ماسه گیلان ارزیابی می‌شوند

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه با برداشت بی‌رویه شن‌ و ماسه مخالفیم، گفت: شرکت‌های دارای مجوز برداشت شن‌ و ماسه از رودخانه‌های گیلان ارزیابی می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای گیلان،دکتر مجید نیکخوی در جمع خبرنگاران با اشاره به تشکیل شورای حفاظت از بیت‌المال در محل دادگستری گیلان، اظهار کرد: جلسه مذکور با موضوع برداشت شن‌وماسه از رودخانه‌های استان برگزار شده‌است.

وی برداشت بی‌رویه شن‌وماسه را سبب به‌هم‌ریختگی اکولوژی رودخانه‌ها عنوان کرد و افزود: با برداشت بی‌رویه شن‌وماسه از رودخانه‌های گیلان مخالف هستم.

دکترنیکخوی با تاکید بر توسعه گیلان، بیان کرد: منابع جدیدی برای تامین مصالح پروژه‌های در حال احداث استان باید بر پایه علمی تعریف شود.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان «کف‌بند» را از راهکارهای برداشت شن‌وماسه از رودخانه‌ها خواند و تصریح کرد: برداشت شن‌وماسه از طریق «کف‌بند» در دیگر نقاط دنیا عملی شده و این روش برپایه علمی انجام می‌شود.

وی بر مدیریت پروژه‌ها بر پایه علمی تاکید کرد و گفت: امر مذکور زمان‌بر است اما باید به روش‌خوش‌رفتار با رودخانه‌ها عمل شود.

دکترنیکخوی با اشاره به مصوبات شورای حفاظت از بیت‌المال گیلان، خاطرنشان کرد: افراد حقیقی و حقوقی دارای مجوز برداشت شن‌وماسه از رودخانه‌های استان ارزیابی شده و اگر شاخص‌ها را رعایت نکنند شامل جریمه می‌شوند.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان جریمه افراد برای نخستین بار را لغو مجوز از یک تا 6 ماه اعلام کرد و یادآور شد: جریمه رعایت نکردن شاخص‌های برداشت شن‌وماسه از رودخانه‌ها برای دومین مرتبه لغو مجوز از 6 ماه تا یک سال است.

وی لغو مجوز برداشت شن‌وماسه را جریمه سومین مرتبه خارج از شاخص‌ها از رودخانه‌های گیلان خواند و اظهار کرد: اگر برای سومین مرتبه برداشت شن‌وماسه خارج از شاخص‌ها انجام شود نشان می‌دهد فرد بهره‌بردار شایستگی ادامه کار در این حوزه را ندارد.

دکتر نیکخوی، متولی بررسی و تشخیص رفتار برداشت‌کنندگان شن‌وماسه را کارگروه شورای حفظ بیت‌المال گیلان عنوان کرد.

 

کد خبر: 666
  تاریخ خبر : دوشنبه 9 آذر 1394
 دبیر خبر
 1060