مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در اولین جلسه هماهنگی دشت پایلوت گیلان :

منابع آب زیرزمینی کشور با کسری 110 میلیارد متر مکعبی روبرو هستند

به گزارش دفتر روابط عمومی آب منطقه ای گیلان اولین جلسه هماهنگی ستاد دشت پایلوت گیلان با حضور مهندس آقابیگی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همچنین فرمانداران شهرستانهای ...

 

به گزارش دفتر روابط عمومی آب منطقه ای گیلان اولین جلسه هماهنگی ستاد دشت پایلوت گیلان با حضور مهندس آقابیگی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همچنین فرمانداران شهرستانهای رضوانشهر و تالش و نیز نمایندگان دستگاههای اجرایی و برخی تشکلها همچون خانه کشاورز برگزار شد.

در این جلسه مدیرعامل آب منطقه ای گیلان ضمن خیر مقدم به حضار و بیان اهداف گفت: می بایست همگام با برنامه های دولت تدبیر و امید پیرامون وضعیت آب در کشور ، در استان گیلان نیز اقدامات لازم و اثرگذار صورت پذیرد.

وی افزود: در حال حاضر در کشور با حدود یکصد و ده میلیارد متر مکعب کسری مخازن آب زیرزمینی روبرو بوده که این موضوع شرایط خاصی را برای کشور ایجاد کرده است که از آثار و پیامدهای آن می توان به خشک شدن منابع آبی موجود در بخشهای کشاورزی ، کاهش منابع آب شرب و تأثیرات پدید آمده در اکوسیستم آبی ، جانوری و گیاهی نقاط مختلف کشور همچنین نشست زمین و ایجاد فروچاله ها در مرکز و غرب کشور که موجب آسیب به زیربناهای توسعه مانند خطوط ریلی ، تأسیسات آب و برق شده اشاره کرد.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان ادامه داد: یکی دیگر از نمونه های پیامدهای ناگوار آسیب به منابع آب زیرزمینی دریاچه ارومیه است که به عنوان اولین نقطه تمرکز دولت در اصلاح وضعیت منابع آب محسوب شده و متأسفانه نه تنها دریاچه ارومیه بلکه دریاچه های دیگری در کشور نیز به خاطر عدم بهره برداری صحیح از منابع آب زیرزمینی چنین وضعیتی دارند.

رئیس شورای مدیران ارشد صنعت آب و برق گیلان با اشاره به تغییرات صورت گرفته در بیلان آبی کشورگفت : 14 سال است خشکسالی را تجربه می کنیم و بر اساس پیش بینی ها قریب به 16 سال دیگر نیز این روند ادامه دارد. بنا بر یک الگوی بین المللی می بایست از 40 تا 50 درصد منابع تجدید پذیر آب در کشور استفاده کرد که متأسفانه در حال حاضر این رقم چیزی معادل 80 تا 85 درصد است و به علت شرایط اقلیمی در کل کشور از 60 درصد منابع ارزشمند آب زیرزمینی برای مصارف روزمره از جمله کشاورزی که بیشترین استفاده را دارد بهره گرفته می شود.

مهندس آقابیگی افزود: تحقیقات مشترک دو وزارت خانه نیرو و جهاد کشاورزی نشان دهنده این است که غالب نقاط کشور در تقسیم بندی دشتهای ممنوعه یا آزاد ممنوعه قرار گرفته که به لحاظ تأمین ورودی ها و یا جبران برداشتها هر ساله در آن شاهد بیلان منفی آب هستیم و از طرفی در آن استعداد تولید محصولات بسیار بالاست بدین خاطر لازم است تا تدبیر اساسی اندیشیده شود و خوشبختانه دولت یازدهم کار بزرگی را آغاز کرده که طی سالهای اخیر بی سابقه است. به جهت اهمیت موضوع از آغاز به کار دولت محترم تا کنون بیش از 19 جلسه شورای عالی آب کشور برگزار و این در حالی است که در تمامی دولتهای گذشته تنها 7 جلسه تشکیل شده و این نشان از عزم جدی دولت برای ساماندهی امور آب با محوریت وزارت نیرو دارد.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان ادامه داد: برنامه ریزی ها حول این محور است که هر ساله 5 تا 6 میلیارد متر مکعب کسری منابع آب زیرزمینی جبران شود تا طی 5 سال با تأمین 30 میلیارد متر مکعب موازنه منفی آبهای زیرزمینی کمی اصلاح شود در این راه برای تمامی استانها برنامه ریزی و دشتهای پایلوت مشخص و تکالیف تعیین شده تا دستگاههای اجرایی و ارگان های ذیربط بتوانند در کنار هم به نجات آب کمک کنند.

در استان گیلان هم با توجه به تعداد چاههای زیادی که به نسبت مساحت در دشت تالش حفر شده این منطقه به عنوان دشت پایلوت گیلان در نظر گرفته شده است.

مهندس آقابیگی در انتها گفت: می بایست شرایطی که طی دو سال اخیر در گیلان تجربه شد تغییر کرده و لازم است در کنار هم به نحوی اقدام کنیم که با استفاده از شرایط موجود اصلاح مناسب وضعیت آبی نیز صورت پذیرد و برای اینکه شرایط بهبود یابد باید حد فاصل نیاز و عرضه رصد شده و اقدامات جبرانی مناسب به کار بسته تا ضمن تأمین نیازهای اقتصادی مردم منطقه سطح مصارف ساماندهی شود و در ادامه و در مسیر مدیریت جامع نتایج حاصله از اقدامات در دشت پایلوت به سراسر استان تعمیم داده شود.

کد خبر: 596
  تاریخ خبر : یکشنبه 22 شهریور 1394
  آخرین به‌روزرسانی : چهارشنبه 25 شهریور 1394
 دبیر خبر
 1599