مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان تأکید کرد:

بهینه سازی مصرف آب کشاورزی در سال زراعی پیش رو

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: با توجه به کاهش آورد آب سد سفیدرود ، بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی مهم است.

       به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان؛ وحید خرّمی در برنامه رادیویی دریچه(رادیو گیلان) گفت: برای عبور ایمن از چالش های فصل زراعی پیش رو، مصرف بهینه آب و کاهش اتلاف آن در دستور کار آب منطقه ای گیلان است.

وی افزود: در حال حاضر حجم آب ذخیره شده سد سفیدرود 186 میلیون متر مکعب است که این عدد در مدت مشابه سال قبل 338 میلیون متر مکعب و در مدت مشابه 2 سال گذشته حدود 800 میلیون متر مکعب بوده که این نشان می دهد ذخیره آب بسیار کمی در پشت سد سفیدرود داریم و این در حالیست که که در فصل کشاورزی ماهانه حداقل 350 تا بیش از 400 میلیون متر مکعب بطور متوسط مصرف داریم.

وی گفت: راهبرد مدیریت بهینه مصرف آب و کاهش اتلاف آن در کنار عمل کشاورزان عزیز به توصیه های سازمان جهاد کشاورزی و رعایت جدی تقویم زراعی می تواند ضمن بهره گیری از تجارب سالهای گذشته بویژه آموخته های مان در قرارگاه جهادی مدیریت آب استان(با دستور و نظارت استاندار گیلان)، باعث گذری ایمن از چالش ها و تنش های آبی پیش رو باشد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان خاطر نشان کرد: مصرف آب شرب سالانه حدود 300 میلیون متر مکعب است که در استان گیلان تمهیدات کافی برای تأمین آن که جزء اولویت های اصلی ما است، اندیشیده شده و نگرانی از بابت تأمین آب شرب در استان نداریم.

وی ادامه داد: مصرف آب زراعی در استان حدود 2 میلیارد و 950 میلیون متر مکعب است که حدود 2 میلیارد آن توسط سد سفیدرود تأمین و مابقی توسط حوضه های داخلی استان تأمین می شود، لذا با توجه کاهش بارش ها در کشور چشم امید مان به آورد آب سد سفیدرود در اسفند ماه سالجاری و فروردین و اردیبشهت ماه سال 1402 است و پس از آن آورد قابل توجهی نخواهیم داشت، بنابراین باید داشته های خودمان را با حساسیت زیاد و ظرافت لازم مدیریت کنیم.

رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در پایان اعلام داشت: جایگزینی برای سد سفیدرود در استان گیلان نداریم و سد سفیدرود قلب تپنده کشاورزی و شریان حیاتی شبکه های آبیاری در گیلان است و باید حقابه آن حفظ شود که از این جهت حقابه سد سفیدرود در سند سازگاری با کم آبی کشور به رسمیت شناخته شده و وظیفه همه ما حفظ و حراست از آن است.

کد خبر: 2258
  تاریخ خبر : یکشنبه 30 بهمن 1401
  آخرین به‌روزرسانی : شنبه 6 اسفند 1401
 دبیر خبر
 483