مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان :

مبلغ آب بهای کشاورزی بر اساس قانون تثبیت آب بهای زراعی محاسبه شده است

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان در برنامه زنده رادیویی «دریچه» ، مبنای محاسبه مبلغ آب بهای کشاورزی را قانون تثبیت آب بهای زراعی اعلام کرد.

       به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان، صبح امروز وحید خرّمی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان در برنامه زنده رادیویی "دریچه" رادیوی استان گیلان گفت: وضعیت آبی سال جاری چندان مناسب نیست و ما شاهد کاهش 30 درصدی بارش ها هستیم که در نتیجه این امر متأسفانه حجم مخزن سد سفیدرود هم کاهش ملموسی را به نسبت سال قبل نشان می دهد.

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان افزود: هم اکنون در مخزن سد سفیدرود 140 میلیون متر مکعب آب ذخیره داریم که این عدد در سال زراعی گذشته در همین هنگام 230 میلیون متر مکعب بوده است که در شرایط نرمال این عدد باید چیزی در حدود 500 میلیون متر مکعب باشد.

وی اعلام داشت: این هشدارها و وضعیت، نشان دهنده این است که امسال هم باید همانند سال گذشته برنامه ریزی دقیق داشته باشیم و مردم و مسئولین در کنار هم قرار بگیریم تا سال زراعی جدید را با تنش کمتری به پایان برسانیم.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان در پاسخ به پرسش مجری برنامه در خصوص چگونگی تعیین آب بهای کشاورزی گفت: قیمت آب بهای کشاورزی براساس قانون محاسبه و تعیین شده است.

وی تشریح کرد: براساس آیین نامه نحوه اجرای قانون تثبیت آب بهای زراعی، 3 درصد ارزش محصول در شبکه های مدرن و 2 درصد قیمت محصول برنج در شبکه های نیمه مدرن و 1 درصد در اراضی سنتی باید بعنوان آب بهاء وصول گردد که درخصوص سنتی آب خور ها با تمهیدات قانونی اندیشیده شده، آب منطقه ای گیلان از آنها آب بها دریافت نمی کند.

خرّمی افزود: بعبارتی این فرمول به این معناست که در مجموعه ای که از شبکه های مدرن سد سفیدرود تأمین آب می شود اگر از یک هکتار، 2 تن برنج سفید بدست آید، باید معادل قیمت 60 کیلوگرم آن، یعنی بیش از 6 میلیون تومان آب بهاء پرداخت گردد. اما با علم به این موضوع، ما برای اینکه در آب منطقه ای گیلان بتوانیم زحمت ها و فشارهای وارده به کشاورزان محترم را به گونه ای جبران کنیم و کاهش دهیم، با راهکارهای قانونی و با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان و ملاحظه وضعیت اقتصادی کشاورزان عزیز، آب بهاء را به بیش از نصف کاهش داده ایم که برای هر هکتار از اراضی مشروب از شبکه مدرن به زیر 3 میلیون تومان و هر هکتار از اراضی تحت شبکه های نیمه مدرن به زیر 2 میلیون تومان رسیده است که اعداد مناسبی هستند.

 مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان در بخش دیگری از این گفتگوی زنده رادیویی در خصوص دیگر اقدامات این شرکت از جمله لایروبی انهار نیز گفت: ما براساس اعتبارات سالانه 500 کیلومتر لایروبی انهار درجه 1 و 2 در سطح استان را انجام می دادیم که پیرو تشکیل قرارگاه جهادی مدیریت منابع آب استان گیلان به ریاست استاندار گیلان در سال گذشته موفق به انجام کار بزرگ لایروبی 1000 کیلومتر از انهار مذکور با کمک دیگر ادارات استان در سطح استان شدیم که در فصل زراعی گذشته موجب تسریع در آب رسانی شد و با جلوگیری از اتلاف حدود 100 میلیون متر مکعب آب، به کمک مدیریت آب استان گیلان و کشاورزان گیلانی آمد.

وی درخصوص لایروبی آب بندانها اظهار داشت: به دلیل وجود خاک با ارزش در آب بندانها و عدم مجوز حمل خاک بعنوان انفال، در سنوات گذشته برای لایروبی آب بندانها اعتبار خاص در نظر گرفته می شده است ولی براساس بند(ز) تبصره 8 قانون بودجه سال گذشته جهت لایروبی و ساماندهی رودخانه ها، با درایت نمایندگان استان، لایروبی آب بندانها نیز در قانون سالجاری اضافه گردید.

خرّمی ادامه داد: براساس بند(ز) تبصره 8 قانون بودجه سالجاری، خاک حاصلخیز و با ارزش آب بندانها به عنوان حق الزحمه به پیمانکاران در ازای لایروبی آب بندانها داده خواهد شد که با برنامه ریزی های صورت گرفته با حضور استاندار گیلان در هفته جاری، لایروبی حدود 300 هکتار از آب بندانهای استان با این شیوه اجرائی خواهد شد و سایر آب بندانهایی که خاک با ارزش و حاصلخیز ندارند، با برنامه ریزی ها صورت گرفته توسط جهاد کشاورزی استان انجام خواهد شد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه با برنامه ریزی های انجام شده و تلاش همکارانم در آب گیلان، در سال زراعی گذشته 257 حلقه چاه نیمه عمیق کشاورزی و نزدیک به 900 پمپ سنگین، آبرسانی به شالیزارها لحظه ای از خدمت رسانی باز نماندند، گفت: انجام خدماتی از این دست بعلاوه ارائه سرویس، راه اندازی، تعمیر، برق رسانی های اضطراری به چاه ها و ایستگاه های پمپاژ، لایروبی نهرها و آب بندانها و توزیع آب با همه تنگناها و منابع مالی محدود مستلزم این است که شرکت آب منطقه ای گیلان بتواند آب بهای زراعی را که از دیون دولتی است به موقع وصول نماید تا بتواند خدمات خود را پایدار نگه دارد و آن را صرف رفاه حال کشاورزان محترم گیلانی نماید.

وی در پایان تأکید نمود؛ از همه کشاورزان پر تلاش گیلانی صمیمانه تقاضا داریم تا با همان توجه و همراهی ای را که در طول فصل زراعی گذشته نسبت به فرزندان خود در آب منطقه ای گیلان مبذول داشته اند نسبت به پرداخت به موقع آب بهای کشاورزی خویش در جهت ارائه خدمات پایدار به کشاورزان عزیز اقدام نمایند.

کد خبر: 2223
  تاریخ خبر : یکشنبه 11 دی 1401
  آخرین به‌روزرسانی : دوشنبه 12 دی 1401
 دبیر خبر
 426