لایروبی انهار و زهکش‌ها، راهکاری مناسب برای استفاده بهینه از آب

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت : استفاده از آب باران و لایروبی انهار و زهکش‌ها، راهکاری مناسب برای استفاده بهینه از آب در کشت و کار برنج است.

       به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای گیلان؛ محمدجواد خانی پور در گفتگوی با بخش خبر ۲۰ صدا و سیمای مرکز گیلان با اشاره به اینکه لایروبی انهار و زهکشی آنها یک هفته‌ای است که آغاز شده گفت: این کار هر سال با هدف جلوگیری از هدر رفت آب انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۷۰ میلیون متر مکعب آب در پشت سد سفیدرود ذخیره شده است، افزود: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش ۶۰ درصدی داشته‌ایم.

خانی پور با بیان اینکه این میزان کاهش ذخیره حجم آب پشت سد سفیدرود بی سابقه بوده است، گفت: انتظار می‌رود با توجه به حجم منابع برفی حوزه سفیدرود وضعیت ذخیره آب در ماه‌های آینده بهتر شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گیلان در ادامه با تأکید بر اینکه کشاورزان باید برای بهره مندی بهتر از انهار لایروبی آنها را انجام دهند، ادامه داد: همچنین استفاده خوب از بارش نزولات آسمانی نیز باید از سوی کشاورزان مورد توجه قرار گیرد.

وی به برخی اقدامات آب منطقه‌ای گیلان برای تأمین منابع آب کشاورزی در فصل زراعی اشاره و اضافه کرد: بهره برداری ۷۱۱ ایستگاه پمپاژ و چاه عمیق از مهم‌ترین اقدامات شرکت آب منطقه‌ای گیلان است.

خانی پور با بیان اینکه لایروبی انهار، کانال‌ها و زهکش های یکی دیگر از اقدامات برای بهره مندی بهتر از منابع آبی است، گفت: در همین راستا امسال لایروبی ۵۰۰ کیلومتر از انهار، کانال‌ها و زهکش ها استان در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به آغاز این طرح در هفت شهرستان استان گیلان، افزود: در ۱۵ شهرستان نیز پیمانکارها مشخص و در دو شهرستان نیز تعیین پیمانکار از هفته آینده آغاز می‌شود.

کد خبر: 2064
  تاریخ خبر : دوشنبه 9 اسفند 1400
  آخرین به‌روزرسانی : چهارشنبه 11 اسفند 1400
 دبیر خبر
 793